Sammankallande är Anna Angantyr tzotzil75@gmail.com
Denna arbetsgrupp behöver fler som kan och vill engagera sig. De brännande frågorna just nu rör om och hur vi kan påverka husets utformning genom vad som gäller för hyressättning av olika sorter utrymmen. Samt vad som kan dras av på förvaltningssidan. Kom gärna med och hjälp till!!
—————————————————————————————————
Välkommen på möte med hyresgruppen!
Nästa möte blir måndagen den 30 januari 16.00 hos Anna Angantyr på Grynbodgatan 8 (nära Gustav Adolfs torg och busshållplatserna där). Ring på på Angantyr/Sestrajcic. Om du inte hittar eller inte kommer in ring 0709-447588.
Vi har fått några nya entusiaster till gruppen på senaste stormötet och det känns ju grymt bra.
På mötet kommer vi behöva definiera vad vi ska jobba med under våren och vem som vill göra vad.
Jag punktar här några uppgifter vi redan har på vårt bord (ingen inbördes rangordning), sen kan ni fylla på:
- Fortsätta dialogen/förhandlingen med MKB kring hyrorna.
- Ta fram underlag till en större diskussion kring hyrorna till ett medlemsmöte så snart det går
- Göra förslag på hur lägenhetsfördelningen ska gå till inför att vi flyttar in, som ska beslutas på medlemsmöte.
- Hur ska vi juridiskt organisera oss när vi flyttar in i huset? Ekonomisk förening, ideell förening, kooperativ hyresrätt osv. .
- Annat som har med att flytta in i huset att göra
Det finns gott om utrymme och mycket leksaker, så barn kan tas med om någon skulle behöva det.
Allt gott!